Comey jep Punch Politike Gut presidentit Trump

Comey Tokë Një goditje politike Gut Presidentit Trump.

Në fillim të një jave të rëndësishëm në Uashington, Drejtori i FBI James Comey dorëzuar një politike gut-grusht Presidentit Donald Trump e hënë– dhe lajmi ndoshta mund të merrni më keq për president në ditët dhe javët e ardhshme.

Në dëshminë e betuar para Komisionit të Zbulimit House, Comey tha se nuk kishte prova për pretendimet Trump se Barack Obama përgjuar atë dhe Trump Tower, si presidenti i tanishëm i dyshuar në një seri të cicërimave më herët këtë muaj. Ai konfirmoi se agjencia e tij po hetonte 2016 links fushatës Trump me përpjekjet e Rusisë për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale.

Konfirmimi i tij i atij hetimi ishte “historik,” si NBC-së Ari Melber deklaruar në MSNBC, edhe pse drejtori nuk pranoi për të diskutuar detajet.

Në harkun e një ore, kreu i FBI-debunked ngarkuar shpërthyese Trump se Obama përgjuar telefonat e tij:

Ai kundërshtoi tweets Trump nga më herët në mëngjes atë akuzave për lidhje të mundshme mes fushatës së tij dhe Rusisë ishin “lajm i rreme”:

Dëshmia Comey gjithashtu kërcënoi se do të errësojnë atë që mund të jetë një fitore politike për presidentin– procesi kryesisht e qetë konfirmimit për kandidatin e tij Gjykatës së Lartë, Neil Gorsuch.

Hënës back-to-back zbulesa nga Comey mund të komplikuar gjërat për ekipin e Trump dhe rendin e ditës në të paktën tri mënyra kryesore.

një: Konfirmimi se FBI është duke hetuar kontaktet e Rusisë me fushatën Trump do të rrisin vetëm thirrje Demokratike për një prokuror special, sidomos pas Prokurori i Përgjithshëm Jeff Sessions recused veten nga hetimet federale që përfshijnë 2016 fushatë.

” Departamenti i Drejtësisë dhe Trump administratës duhet të lejojnë hetimet Drejtorit Comey për të ecur përpara pa asnjë ndërhyrje, Ndërhyrja, ose presioni politik të çdo lloji whatsoever,” Udhëheqësi i pakicës në Senat Chuck Schumer tha.

dy: Dëshmia Comey mund të çojë në seancat tjera. Operative republikan Roger politike Stone, që demokratët në Kongres pohojnë mund të jetë në qendër të kontakteve me operativë rusë, tweeted gjatë dëshmisë Comey se ai donte një shans për t'u përgjigjur.

tre: Comey pohojnë se nuk ka prova për të mbështetur pohimin Trump se Barack Obama përgjuar atë– rënien e besueshmërisë e presidentit– mund të dëmtojë atu si ai përpiqet për të prerë krahët republikanë në debatin e kujdesit shëndetësor.

House republikanët janë të vendosur që të votojë të enjten mbi planin e GOP që të anulohet dhe të zëvendësojë Kujdesit Aktit të përballueshme, dhe ata mund të përballojë vetëm 21 GOP dezertimet për të kaluar legjislacionin. Per NBC News’ akuzë, 17 House republikanët janë kundër ose të prirur kundër projekt-ligjit.

Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë ndikimin e dëshmisë Comey-së, sidomos konfirmimi i tij i hetimit të FBI-së. Zyrtarë të lartë të inteligjencës Obama kanë shkuar në arkiv për të konfirmuar se nuk ka prova të Trump-Rusi bashkëpunim dhe nuk ka prova të një skandali Trump-Rusi,” një zyrtar i lartë i administratës tha NBC-së Hallie Jackson. Drejtori i Zbulimit Kombëtar Obama tha në mënyrë.

“Hetuar atë dhe të kesh prova të saj janë dy gjëra të ndryshme,” Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Sean Spicer shtuar në lidhje me akuzat.

Anëtarët republikanë në Komitetin e Inteligjencës House gjithashtu bëri gjithçka të mundshme për të ndryshuar temë rreth zbulimeve Comey-së, duke u fokusuar pyetjeve të tyre në lidhje me rrjedhjet e informacionit të klasifikuar.

Dhe kjo është ende e mundur që republikanët kalojnë shfuqizimin e tyre Obamacare / zëvendësojë legjislacionin, duke i dhënë Trump një nxitje për axhendën e tij.

Koha e njoftimeve binjake Comey-së– të Rusisë dhe Trump pretendimin përgjimeve– Nuk mund të ketë ardhur në një kohë më të keqe për Shtëpinë e Bardhë.

Facebook Comments

Faqet Post

Share this article

Pin atë në Pinterest

Shperndaje kete

Share këtë post me miqtë tuaj!