SpaceX kthehet në fluturimin me 10-Satellite Launch, Rocket Landing

SpaceX nisur 10 satelitë në orbitë sot.

Komentet janë jashtë për këtë post.

SpaceX nisur 10 satelitë në orbitë sot (Jan. 14) në një mision zgjim kthim-to-fluturimit që gjithashtu përfshinte një ulje me raketa në një anije në det.

dy faza Falcon SpaceX-së 9 raketa ngriti jashtë nga një bllok të fillojë vetëm disa qindra metra nga bregdeti skenik Kalifornisë sot këtu në 12:54 ores. IS (1754 GMT; 9:54 jam. Koha lokale California), që mbante 10 satelitët e komunikimit të ulët të Tokës orbitë për kompaninë me bazë në Virginia Iridium. Pas një jave të shirave të rrëmbyeshëm dhe erërat e forta, vetëm disa retë errësuar pamjen e raketës si ajo u ngjit drejt qiellit.

Vendosjen e satelitëve ka filluar 59 minuta pas nisje dhe mori rreth 15 minuta, Përfaqësuesit SpaceX tha. [Fotografitë: Kthimi-to-Flight Rocket Launch SpaceX dhe Landing Suksesi]

Ky sukses ishte thelbësisht e rëndësishme për SpaceX, e cila është kërcim prapa nga një shtator. 1 shpërthim nisur pad që shkatërroi një Falcon 9 dhe payload e saj, the $200 milion Amos-6 komunikimeve satelitore. Kompania kishte qenë e bazuar deri më sot, si ajo hetoi aksidentin dhe ka punuar për të siguruar se diçka e ngjashme nuk do të ndodhë përsëri.

Falcon SpaceX-së 9 rocket hiqet off për herë të parë në pesë muaj për të vënë 10 avancuar Iridium Satelites telekomunikacionit Next në orbitë - dhe të tregojnë se sistemi inovative të kompanisë të fillojë-dhe-ulje ishte kthyer në hap i madh.

Cheers u ngjit nga një turmë prej qindra punonjësve SpaceX në selinë e kompanisë si ata shikuar Ascend raketa nga Vandenberg Air Force Base në Kaliforni 9:54 jam. PT. Të cheers u ngrit përsëri minuta më vonë, kur faza e parë e Falcon 9 u ul në një anije telekomanduar në Paqësor për herë të parë.

nisje e sotme erdhi pas një shpërthimi spektakolar nisë jastëk në shtator. 1 që shkatërroi një Falcon ndryshme 9 dhe eshte $200 milionë Amos-6 payload satelitor.

Kjo goditje-up detyruar një muaj-të gjatë pezullim, gjatë së cilës SpaceX përcaktuar se dështimi është shkaktuar nga problemet me një enë nën presion helium brenda dytë faza tank oksigjen të lëngshme raketë-së. Të kthej këto probleme, SpaceX ka ndryshuar procedurat e saj duke nxitur dhe përfundimisht do të redesign enët.

Përveç shënuar kthimin SpaceX ndaj fluturimit, ky mision shënoi vendosjen e parë të satelitëve të gjeneratës së ardhshme Iridium-së. Satelitët u vendosën, nje nga nje, në një orbitë pol-to-pol për të ofruar shërbime të komunikimit mobil dhe të dhënave.

SpaceX është për shkak të vënë plejadë 70-satelit në vend me shtatë nis gjatë vitit të ardhshëm. Iridium Next është projektuar për të ofruar më të shpejtë të transferimit të të dhënave shpejtësi dhe xhiros më të larta se sa rrjeti ekzistues Iridium-së, përfaqëson një nga më të mëdha "përmirësimet e teknologjisë" në histori.

Gjatë tetë minuta nisjen e mëposhtme, Faza e dytë raketa dhe payload e saj të ndarë nga përforcues të parë fazën e. Ndërsa faza e dytë mundësuar tutje në orbitë, faza e parë ka kaluar nëpër një seri të manovrave të ngadalshëm vetë poshtë nga shpejtësi supersonike dhe udhëzues veten në një anije oceangoing telekomanduar.

Anija drone bazë nisjeje anijesh kozmike autonome, christened "Vetëm Lexoni udhëzimet" në homazh të autorit science-fiction Iain M. Banks, u para-pozicionuar në qindra Oqeani Paqësor milje në det të hapur.

SpaceX ka ul me sukses një Falcon 9 përforcues gjashtë herë, përfshirë dy touchdowns në e saj "Landing Zone 1" në Florida dhe katër herë në një anije telekomanduar në Atlantik. Ky ishte i pari gol në Paqësor.

Lexoni artikujt tonë të fundit mbi Fashion News.

Share this article

Komentet janë të mbyllura.

Pin atë në Pinterest

Shperndaje kete

Share këtë post me miqtë tuaj!